واحد تحقیق و توسعه یا Research and Development که گاهی به صورت مخفف R&D هم مورد اشاره قرار می‌گیرد، بیش از نیم قرن است که به صورت جدی در سازمان‌ها، کسب و کارها و دولت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

حدود سال‌های ۱۹۶۰ بود که برای نخستین بار، واحد تحقیق و توسعه به شکل جدی و رسمی در ساختار سازمانی برخی شرکت‌ها مشاهده شد. البته طی دهه‌های بعد، تعریف واحد تحقیق و توسعه و وظایف واحد تحقیق و توسعه دچار اصلاحات و تغییراتی شد.

واحد تحقیق و توسعه شرکت شفانگر نظری در سال 1393 با هدف تحقیق در زمینه داروهای گیاهی و تولید داروهای تخصصی و همچنین تحقیقات پیشرفته در مورد گیاهان دارویی؛ تمرکز بر تولید محصول با کیفیت و استفاده از گیاهان بومی ایران و تلاش برای احیای طب ایرانی اسلامی تأسیس شد.

اهداف واحد تحقیق و توسعه

اهداف واحد تحقیق و توسعه که در جهت تلاش برای دستیابی به سطح مطلوب برای شرکت شفانگر نظری می‌باشد، بر اساس اولویت‌ها و نیازهای مشتریان محترم در یک چارچوب منسجم تدوین گردیدند که می‌توان برخی را به شرح زیر نام برد:

تولید محصول یا محصولات جدید و ارتقای کیفیت تمامی محصولات

تولید دانش نوین به منظور توسعه محصولات و بهینه‌سازی فرآیندها

بهبود سریع عملکردها

کشف و درک فرصت‌ها و نیازهای بازار

پاسخ به نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان و ایجاد رفاه و آسایش برای مردم

مشارکت قوی در جریان‌های دانش و یادگیری

ارتقای بازدهی فعالیت نیروی انسانی که نهایتا باعث افزایش کیفیت و بهره‌وری شرکت می‌گردد

آنالیز دقیق وضعیت محصولات موجود

گروه تحقیق و پژوهش منابع طب سنتی

بروز و پیدایش بیماری‌ها در انسان، بهره‌گیری از درمان را لازمه ادامه حیات و زندگی نموده است. سوابق و شواهد تاریخی نشان‌گر آن است که بشر اولیه نیز راه و روش‌هایی را برای درمان می‌شناخته و از آنها بهره می‌گرفته است. گذشت زمان همراه با استفاده بیشتر و بهتر از علم و مهم‌تر از آن پیشرفت‌های تکنولوژی، که در آن ابتدا از عصر سنگ به عصر آهن با هزاران سال طی می‌شده است و اینک به روز شده، مسلماً در درمان نیز نقش شگرف خود را ایفا نموده است. هر چند که تمامی شاخه‌های علم پراهمیت و تعیین کننده هستند اما یکی از رشته‌های علمی که همیشه مورد توجه دانشمندان بوده و به جد به آن پرداخته‌اند علم پزشکی است که نقش مستقیم آن در زندگی بشر برجسته‌تر و ملموس‌تر می‌باشد و بالطبع در حفظ، نگهداری، ارتقاء و انتقال آن تلاش‌ها و کوشش‌های فراوانی به کار رفته است. آثار و منابع گران‌بهایی که در این زمینه به جای مانده بهترین گواه بر این ادعاست. نقش ایران اسلامی و ایرانیان در ایجاد این ذخایر فاخر به جا مانده از دیگران برجسته‌تر است. مبانی که در طب سنتی برای تشخیص بیماری و درمان به کار گرفته می‌شده به طور کل مبنی بر حالات و کنش‌ها و واکنش داخلی بیمار بوده و اینک نقش چندانی در تشخیص بیماری‌ها و درمان ندارد. در واحد تحقیق و توسعه شرکت شفانگر نظری بر آن شدیم تا با بررسی کتب قرابادینات و معالجات، تحقیقات گسترده‌ای بر روی بیماری‌ها و داروهای به کار گرفته شده توسط طبیبان حاذق و صاحب نام آن دوران انجام دهیم تا به یاری خداوند متعال جهت بهبود روند درمان بیماران گامی برداشته و در این راه باری از دوش عزیزان برداریم تاکنون تعداد 6 داروی گیاهی طب سنتی توانسته در این واحد از سازمان غذا و دارو مجوز تولید دریافت کند و تعدادی دیگر از داروهای مورد نیاز بیماران نیز در حال آزمایشات لازم و طی مراحل دریافت مجوز می‌باشد.

فعالیت متخصصان بیوتکنولوژی و میکروبیولوژی

بیوتکنولوژی

رشته‌ی بیوتکنولوژی یا زیست فن‌آوری یک رشته کاربردی و میان رشته‌ای است و کاربردهای مختلفی در زندگی بشر دارد. یکی از مهمترین کاربردهای بیوتکنولوژی، نقش آن در تولید داروهای بیولوژیک یا زیست دارو است. به گونه‌ای که امروزه، بیوتکنولوژی دارویی به عنوان یکی از شاخه‌های دانش بیوتکنولوژی در جهان مورد توجه قرار گرفته است. زیست فناوری دارویی که حاصل تلفیق داروسازی و فناوری زیستی است گستره وسیعی را پوشش می‌دهد که از طراحی و تولید واکسن‌های نوترکیب تا ساخت مواد اولیه دارویی و سیستم‌های نوین درمانی مثل  استفاده از ژن درمانی، سلول درمانی و یا سلول‌های بنیادی را در بر می‌گیرد

میکروبیولوژی

میکروبیولوژی (Microbiology) علمی است که درباره میکروارگانیسم‌ها یا جانداران ذره‌‌بینی بحث و گفتگو می‌کند. جانداران ذره‌‌بینی به کلیه موجوداتی اطلاق می‌شوند که به علت کوچک بودن ابعاد فقط با ذره‌بین یا میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.

اهمیت کنترل کیفی میکروبیولوژی بر کسی پوشیده نیست. اما بررسی حضور برخی میکروارگانیسم‌ها و اثرات مداخله‌گر آنها در محصولات آرایشی – بهداشتی و دارویی از اواخر قرن بیستم، بیشتر مورد اهمیت قرار گرفت. دلیل این امر دو موضوع مهم بود، اولی ایجاد بیماری در مصرف‌کننده‌ها و دومی کاهش کیفیت و طول عمر محصول نهایی بود. در هر کشوری با توجه به شرایط محیطی و اجتماعی آن، فاکتورهایی برای کنترل فرآورده‌ها (آرایشی- بهداشتی و دارویی) در نظر گرفته می‌شود..

میکروبیولوژی خاک

خاک یکی از مخازن عمده میکروارگانیسم‌ها محسوب می‌شود. فراوان‌ترین میکروارگانیسم‌ها در خاک، باکتری‌ها هستند. خاک باغچه در هر گرم محتوی میلیون‌ها باکتری است. در جاهای عمیق تعداد آن‌ها کاهش می‌یابد. قارچ‌ها به تعداد کمتر از باکتری‌ها در خاک یافت می‌شوند. شاید مهم‌ترین نقش میکروارگانیسم‌های خاک، شرکت آن‌ها در چرخه‌های بیوژئوشیمیایی است که به گردش برخی عناصر شیمیایی در طبیعت کمک کرده و آنها را قابل مصرف می‌سازد. میکروبیولوژیست‌ها در این زمینه تحقیقات زیادی انجام داده‌اند.

میکروبیولوژی آب

در میکروبیولوژی آب، میکروارگانیسم‌ها و فعالیت آن‌ها در آب‌های طبیعی نظیر دریاچه‌ها، برکه‌ها، رودخانه‌ها و دریاها مورد مطالعه قرار می‌گیرد. و میکروارگانیسم‌های مفید و مضر برای انسان و سایر جانداران شناسایی می‌شوند.

میکروبیولوژی مواد غذایی

میکروارگانیسم‌ها تغییرات مطلوب و نامطلوب در مواد غذایی پدید می‌آورند و از طرف دیگر تهیه بسیاری از فرآورده‌های غذایی بدون کمک میکروارگانیسم‌ها، امکان‌پذیر نیست. مانند کلم شور، زیتون رسیده و پنیر، اسیدهای حاصل توسط میکروارگانیسم‌ها و اضافه کردن آن‌ها به مواد غذایی مانند خیارشور آن‌ها را از گزند میکروارگانیسم‌های نامطلوب حفظ می‌کند. این بخش از میکروبیولوژی، امروزه کاربرد زیادی دارد.